Чугуївська районна державна адміністрація
Офіційний сайт
Харківська обл.
м. Чугуїв,
вул. Старонікольська, 29, тел.40-901
rda@chuguevrda.gov.ua
chuhuivska@rda.kh.gov.ua

Коронавірус: важливе

Консультує НАДС

Архів новин

Квітень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Н
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Повідомлення про корупцію

ДУ "Центр пробації"

Повідомити про насилля

Консультують юристи Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

 

Приклад: А. працював на «хазяїна» протягом місяця, розносячи рекламні листівки біля станції метро. Втім, коли настав час оплати праці, роботодавець заявив, що робота була виконана неякісно та сплатив лише невелику частку обіцяної зарплати. Ніякого договору при цьому з А. роботодавець не укладав, обіцяв, що оформить «потім». Як у такому випадку можна захистити порушені трудові права?

 

За законом, коли людина приступає до виконання своїх трудових обов’язків, вона повинна вже бути оформлена на роботі.

Згідно з ч. 1 ст. 21 Кодексу законів про працю (КЗпП України) трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

 

Відповідно до ч. 3 ст. 24 КЗпП України, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом (розпорядженням) роботодавця, і повідомлення податкової служби про прийом працівника. Трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі.

 

Тому, аби захистити свої права, працівникові варто подати письмову заяву про прийняття на роботу – навіть, якщо вона триватиме день чи два. Про те, що людина влаштовується з випробувальним терміном, має бути зазначено в наказі по підприємству або в наказі ФОП, який є роботодавцем. Навіть якщо існує тільки усний договір між сторонами, такий наказ і повідомлення в органи податкової служби мають бути.

 

Юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту). Органом, уповноваженим накладати штраф у таких випадках, є територіальні управління Державної служби України з питань праці.

 

Також відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 232 КЗпП трудові суперечки працівників про оформлення трудових відносин під час виконання ними роботи без укладення трудового договору та встановлення періоду такої роботи розглядаються у судовому порядку.

 

Для захисту своїх прав працівнику необхідно звернутися до суду з позовною заявою, в якій вказати період роботи, посаду (професію), за якою він був залучений до роботи, вказати безпосередню роботу, яку виконував, кому в процесі виконання роботи був підпорядкований, який режим роботи і тривалість робочого часу була визначена роботодавцем, відзначити факт невнесення запису до трудової книжки про прийняття на роботу, вимагати від суду визнати відносини між працівником і роботодавцем трудовими, зобов’язати роботодавців внести запис про роботу в трудову книжку і виплатити заробітну плату.

 

Доказами в суді можуть бути: свідоцтва працівників, які працюють (працювали) у того ж роботодавця; розрахункові листи про заробітну плату (іноді роботодавець видає їх неоформленим працівникам); штатний розклад; фотографії на робочому місці в процесі роботи; пропуск, виписаний на працівника; інші докази, що підтверджують факт наявності трудових відносин.