Чугуївська районна державна адміністрація
Офіційний сайт
Харківська обл.
м. Чугуїв,
вул. Старонікольська, 29, тел.40-901
rda@chuguevrda.gov.ua
chuhuivska@rda.kh.gov.ua

КОРОНАВІРУС: важливе

Консультує НАДС

Оголошення

Працює Громадська приймальня з надання безоплатної первинної правової допомоги

докладніше >>

Введено стільникові номери телефонів управління соціального захисту населення РДА

докладніше >>

Для екстреного реагування в Чугуївській районній державній адміністрації діють «гарячі лінії»:

докладніше >>

Архів новин

Жовтень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Повідомлення про корупцію

Повідомити про насилля

Криза COVID-19 в черговий раз продемонструвала, наскільки незахищені люди, які заради того, щоб отримувати більше грошей «зараз», працюють неофіційно, без трудового договору.

 

За останніми даними Держстату (за перший квартал 2020 року), в Україні 3,4 млн людей працюють без офіційного оформлення. Загальна чисельність найманих працівників в Україні станом на кінець травня склала 9,89 млн. Це на 511 тисяч працівників менше, ніж у травні 2019, на 429 тисяч менше, ніж в грудні 2019, а також майже на 40 менше, ніж у квітні 2020.

Найважче довелося тим, хто працював без офіційного оформлення – адже лишаючись роботи, вони залишались сам на сам з проблемою, оскільки роботодавець не ніс перед ними жодної відповідальності.

Необхідно декларувати свою трудову діяльність або трудову діяльність найманих працівників. Багато людей, почувши цю фразу, скажуть, звичайно ж, що через великі податки простіше отримувати зарплату в конверті (так звана, неофіційна, «чорна» зарплата) і жити за принципом «тут і зараз». Але кожен хоче захищеності та впевненості в майбутньому. Тому необхідно подумати над наступним.

Погоджуючись на неофіційну роботу, найманий працівник:

- погоджується з тим, що йому не потрібен соціальний пакет, до якого входять: страховка, лікарняний, компенсація в разі нещасного випадку тощо;

- дозволяє несумлінному роботодавцю звільнити без попередження (навіть заднім числом) або оштрафувати без пояснення причин;

- про відпускні, соціальні програми (наприклад, субсидії), а тим більше про гідну пенсію в старості і мови бути не може.

Підприємцю, який наймає на роботу людей без трудової угоди, слід бути готовим до різних позапланових витрат. У тому числі:

- на навчання персоналу, тому що досвідчені фахівці зажадають офіційного оформлення та «білу» зарплату;

- на модернізацію свого виробництва або закупівлю товару для розширення асортименту, тому що буде складно отримати кредит у банку або залучити додаткові інвестиції;

- на погашення штрафу за порушення трудового законодавства, тому що рано чи пізно буде перевірка інспекції праці;

- на оплату податків, які держава або місцева влада змушені додатково призначати або підвищувати, щоб отримати в бюджет хоч якісь гроші на соціальні програми.

З 1 вересня посилюється контроль за неофіційним працевлаштуванням.

Для виведення економіки з тіні в Україні з початку року працюють інспектори праці. На період карантину їх дії було обмежено. Тепер, з червня 2020 року, все повертається на свої місця. За три місяці літа інспектори вже провели роз'яснювальну роботу зі 153 тисячами роботодавців. У результаті розбіжність між фактичною чисельністю працівників і кількістю оформлених трудових договорів становить майже 100 тисяч.

Під перевірку потрапляють роботодавці, у яких:

- обсяг виконаних робіт/наданих послуг не відповідає фактичній чисельності найманих працівників;

- встановлена невідповідність фактичної кількості співробітників даним Реєстру застрахованих осіб;

- заменшена кількість найманих працівників під час карантину та відсутня позитивна динаміка працевлаштування після його пом'якшення;

- приховують трудові відносини, підміняючи їх іншими видами цивільних або господарських відносин.

Як позитивний результат слід зазначити: якщо впродовж 2020 року до травня включно спостерігалась тенденція до зменшення кількості застрахованих людей, то за результатами проведеної інформаційної роботи в червні 2020 року кількість застрахованих робітників за місяць зросла вже на 59 тисяч.

З 1 вересня робота інспекторів праці буде продовжена. Державна служба зайнятості закликає всіх роботодавців перш за все бути чесними перед собою, з відповідальністю ставитись до своїх працівників та вести легальну роботу. Тільки так в державі буде забезпечена соціальна відповідальність, рівність прав і обов’язків.

Сьогодні більша частина роботодавців та близько 10 мільйонів українців, які офіційно працюють, платять податки й збори. Завдяки цьому отримують фінансування та підтримку, в тому числі, школи та лікарні, де навчаються та отримують медичну допомогу діти тих, хто ухиляється від офіційного оформлення. Крім того, ремонтуються й будуються дороги, якими їздять всі без винятку. Також за кошти державного бюджету у складний час боротьби з коронавірусом забезпечуються всім необхідним медичні заклади, а лікарі отримують підвищені зарплати. Тому питання декларування трудових відносин – сьогодні питання номер один.