Чугуївська районна державна адміністрація
Офіційний сайт
Харківська обл.
м. Чугуїв,
вул. Старонікольська, 29, тел.40-901
rda@chuguevrda.gov.ua
chuhuivska@rda.kh.gov.ua

Коронавірус: важливе

Консультує НАДС

Архів новин

Червень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Н
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Повідомлення про корупцію

ДУ "Центр пробації"

Повідомити про насилля

Настає тепло, тож час планувати відпустки. Батьки піклуються про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Однак буває й так, що один з батьків бажає вивезти дитину на відпочинок за кордон, а другий має побоювання щодо цього. Про правові нюанси даного питання розповідають фахівці Координаційного центру з надання правової допомоги.

На сьогодні діти, як і дорослі, подорожують світом з паспортом громадянина України для виїзду за кордон. Строк дії такого паспорта, який оформлюється дитині до 16 років, у тому числі новонародженій, становить 4 роки, а після досягнення 16 років – 10 років.

В деякі країни (Туреччина, Грузія) громадяни України, у тому числі діти з 14 років, можуть подорожувати, використовуючи внутрішній паспорт громадянина України, що містить безконтактний електронний носій (ID-картка).

Відповідно до ст. 313 Цивільного кодексу України особа, яка досягла 16 років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Тобто після досягнення відповідного віку не потрібно просити дозволу другого з батьків, щоб виїхати з дитиною за кордон.

Основна проблема виникає, коли дитина не досягла 16 років і має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.

Нотаріальна згода як підстава для перетину кордону

Відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 р. №57, виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, здійснюється в супроводі одного з батьків (або інших осіб, уповноважених за нотаріально посвідченою згодою одним із батьків) за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків.

Так, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску через кордон, за його нотаріально посвідченою згодою із зазначенням у ній держави (держав) прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі (у цих державах) дитина до 16 років може подорожувати з іншим із батьків або уповноваженою особою.

Для оформлення нотаріальної згоди батьку (матері), а у випадку виїзду дитини до 16 років з уповноваженою особою – обом батькам, потрібно надати нотаріусу оригінали паспортів, реєстраційних номерів облікових карток платників податків та свідоцтва про народження дитини. Така згода по суті є запобіжником незаконному вивезенню дитини за межі України і оформляється у вигляді заяви, на якій справжність підпису батьків засвідчується нотаріально.

У випадку перебування одного з батьків за межами України для оформлення такої згоди він (вона) може звернутися до дипломатичного представництва або консульської установи України за кордоном або нотаріуса відповідної держави перебування (з подальшою легалізацією або засвідченням апостилем, а також без будь-якого додаткового засвідчення у випадках, передбачених міжнародним договором України).

Водночас, згода другого з батьків на виїзд дитини відповідного віку не потрібна у разі пред’явлення одного з таких документів або їх нотаріально засвідчених копій:

- свідоцтва про смерть другого з батьків;

- рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;

- рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім або недієздатним;

- рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;

- довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав невнесення відомостей про батька (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);

- довідки про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 4 місяці, виданої органом державної виконавчої служби або приватним нотаріусом.

Докладніше читайте на сторінці Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги:

https://www.facebook.com/Chuhuev.Centre.Legalaig/posts/2890963474452572