Чугуївська районна державна адміністрація
Офіційний сайт
Харківська обл.
м. Чугуїв,
вул. Старонікольська, 29, тел.40-901
chuguivrva@ukr.net

Консультує НАДС

Архів новин

Липень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Н
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Повідомлення про корупцію

ДУ "Центр пробації"

Повідомити про насилля

Вилучення майна, в тому числі й автомобілів, у воєнний час виникає за певних умов і повністю регламентується діючим законодавством. Ніхто не наділений необмеженими правами і зобов’язаний діяти в межах закону.

 

Дійсно, військове командування може здійснювати примусове відчуження (реквізицію) майна, що перебуває у приватній власності мешканців, відповідно до ст. 41 Конституції України, ст. 353 Цивільного кодексу України, ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» (далі – Закон 389) та ст. 3 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» (далі – Закон 4765), але за певних умов.

 

По-перше:

Відчуження майна приватних осіб може здійснюватися виключно на оплатній основі, з попереднім або наступним відшкодуванням його вартості.

Безоплатне вилучення стосується лише майна державної власності (ст. 1 та 9 Закону 4765).

 

По-друге:

Рішення про примусове відчуження приймається лише вищим командуванням Збройних Сил України або окремо визначених їх підрозділів (ст. 3 Закону 389) та за погодженням з державною адміністрацією.

Без погодження допускається ухвалення рішення лише у місцях бойового зіткнення (ст. 4 Закону 4765).

Примітка: Начальник патруля, старший вартовий, командир загону територіальної оборони, тощо, не наділені таким правом.

 

По-третє:

Реквізиція майна, в тому числі автомобіля, здійснюється з чітким документальним оформленням правочину.

Процедура вилучення майна повинна засвідчуватися підписанням акту встановленого зразка, із зазначенням підстав, ознак майна, розміру виплаченої компенсації, тощо (ст. 7 Закону 4765).

 

По-четверте:

Відчуження не можливе без оцінки ринкової вартості майна. При цьому оригінал висновку про ринкову вартість майна надається власнику, до того ж він може бути оскарженим в судовому порядку (ст. 8 Закону 4765).

Примірник акту та висновку про оцінку необхідно зберігати у себе для отримання компенсації або повернення майна у майбутньому. Після припинення військового стану питання вирішується через військовий комісаріат.

 

Варто знати! Законне вилучення авто для воєнних потреб безпосередньо на дорозі, під час переміщення приватних осіб, технічно неможливе.

 

Отже, вилучення авто або іншого майна – це вимушений захід, і застосовується він у виняткових випадках з безумовним виконанням всіх названих умов. Вирішення цього питання в інший спосіб, або недотримання таких умов є протизаконними діями, які тягнуть за собою кримінальне покарання.

 

Довідки про режим роботи та консультації фахівців Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна отримати за телефоном: (05746) 40-127.