Чугуївська районна державна адміністрація
Офіційний сайт
Харківська обл.
м. Чугуїв,
вул. Старонікольська, 29, тел.40-901
chuguivrva@ukr.net

Консультує НАДС

Архів новин

Липень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Н
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Повідомлення про корупцію

ДУ "Центр пробації"

Повідомити про насилля

Консультують фахівці Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

 

 

Питання визначення майбутнього статусу для осіб, які вимушено виїжджають за кордон, рятуючись від війни, напряму пов’язаний з метою отримання такого статусу.

 

Якщо людина зацікавлена в негайному отриманні всіх соціальних прав та в терміновому поверненні на територію України після закінчення воєнних дій, при цьому не має наміру залишатись в Європейському Союзі, то оптимальним буде саме отримання тимчасового захисту. Якщо ж має більш далекоглядні цілі, як то: отримання права безстрокового проживання та доступ до інтеграційної системи ЄС, тоді є сенс звернутись із заявою про отримання статусу біженця.

 

Процес отримання тимчасового захисту є досить швидким та максимально спрощеним.

 

Зокрема, в Польщі ця процедура включає подачу запиту на отримання дозволу на проживання та реєстрацію даних особи, яка звернулась за відповідним захистом, а в Німеччині – реєстрацію особи в управлінні у справах біженців, отримання дозволу на проживання та реєстрацію в службах соціального захисту.

 

Термін тимчасового захисту становить 1 рік та двічі може бути автоматично подовжений на 6 місяців, якщо не зникнуть причини надання такого захисту, але максимум до 1 року (до 04.03.2024). При цьому Єврокомісія може запропонувати або продовження терміну ще на рік (до 04.03.2025), або ж припинення тимчасового захисту у разі покращення ситуації в Україні, що означатиме можливість безпечного повернення її громадян.

 

У межах тимчасового захисту особа отримує:

- право на проживання в країні, в якій особа звернулася за тимчасовим захистом;

- доступ до праці, який можна отримати одразу з моменту звернення за отриманням захисту;

- доступ до житла;

- медичну допомогу;

- соціальна допомогу;

- доступ до освіти дітям та підліткам.

 

Важливо, що перелічені права надаються хоч і на весь період дії тимчасового статусу, але тільки на території держави-члена ЄС, в якій отримано такий статус.

 

Статус біженця, в свою чергу, гарантує право безстрокового проживання на території відповідної держави, а термін, на який видається посвідчення біженця, відрізняється в різних країнах, хоча передбачає право поновлення на аналогічний період.

 

При цьому статус біженця може бути відкликаний одразу, коли з’являються докази, які вказують на те, що є підстави для його перегляду.

 

За отриманням статусу біженця людина може звернутись, якщо:

- має обґрунтовані побоювання стати жертвою переслідувань за ознаками раси, релігії, громадянства, політичних поглядів;

- знаходиться за межами країни своєї національної належності;

- не в змозі, або не бажає користуватися захистом своєї країни;

- якщо не має громадянства, знаходиться за межами країни свого колишнього місця проживання та не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок побоювань переслідування.

 

Статус біженця також надає право на:

- житло (як правило, це спальне місце в центрі для біженців);

- безкоштовне харчування

- медичну допомогу (обмежену);

- безкоштовний проїзд у громадському транспорті.

 

Але слід мати на увазі, що не всі права стають доступними особі, яка перетнула кордон з моменту звернення з заявою про отримання статусу біженця. Протягом 6 місяців вона не може працевлаштовуватись, поки триватиме розгляд заяви про надання статусу біженця.

 

Таким чином, головна принципова різниця між тимчасовим захистом та статусом біженця полягає в тому, що статус біженця – це індивідуальне право особи на міжнародний захист, яке надається після проходження тривалої адміністративної процедури, яка має свої особливості. При цьому поняття тимчасового захисту не є категорією міжнародного права, а є винятковими тимчасовими та негайними мірами, спрямованими на забезпечення швидкого та відносно спрощеного механізму колективного захисту осіб, які потребують такого захисту, гарантуючи їм дозвіл на проживання та інші соціальні права.

 

Отже, з метою отримання доступу до всіх соціальних прав, які пропонують держави ЄС, доцільно звернутись за отриманням тимчасового захисту. В такому разі всі права та міри захисту будуть надані негайно, на відміну від заявника на отримання статусу біженця, який зможе скористатись більшою частиною прав тільки після отримання відповідного статусу, тобто – не раніше, ніж через кілька місяців.

 

Щоправда, оскільки тимчасовий захист є негайною і тимчасовою мірою, строк його дії є обмеженим, а захист буде припиненим по завершенні війни в Україні. При цьому строк, на який надається статус біженця, є більш тривалим, а припинення війни в Україні не буде автоматичною підставою для його позбавлення.

 

 

Довідки про режим роботи та консультації фахівців Чугуївського місцевого центру з надання БВПД можна отримати за телефоном: (05746) 40-127.

Статус біженця чи тимчасовий захист?